TARİHÇE

TARİHÇE

Tosyalı Holding’in başarı hikayesinin geçmişi 1952 yılına, Baba Şerif TOSYALI’nın İskenderun’daki 9 metrekarelik dükkanında oğullarıyla birlikte el emeği soba-boru ve kazan-kova üretimine dayanıyor. Aradan geçen süreçte Şerif Usta’nın oğulları Fuat, Ayhan ve Fatih TOSYALI bayrağı babalarından devraldı ve 1970'lerde ticaret hayatına başladılar. Sac ve çekiç sesleriyle yoğrulan genç ve çalışkan kardeşler kısa zamanda kendileri için sabır ve alın terinin eseri olan Tosyalı Metal Ticareti kurduklarında ise yıl 1988’di.

Ticarette babalarının izinden giden üç kardeş için 1993 yılı bir kırılma noktası oldu. Bu tarihte İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde, piyasada varlıklarını artık daha güçlü hissettiren kardeşler, Tosyalı Demir Çelik San. A.Ş.’nin yatırım fikrini de gerçeğe dönüştürmek üzere kolları sıvadı. Sadece 1 yıl sonra tamamlanan bu yatırımda, ilk kurulan haddehanede inşaat demiri üretimine başlayacak ve aynı haddehanede ertesi yıl köşebent demiri üretimine girişeceklerdi.

Şirketler Tosyalı Holding çatısı altında birleşti 

Türkiye’nin yanı sıra yurtdışı pazarlarına açılmak üzere de kolları sıvayan aile, 1996 yılında Tosyalı Dış Ticaret A.Ş.’nin kurulmasına karar verdi. Hızla gelişen, üretim kapasitesini artıran ve mevcut piyasayı değerlendirmeyi başaran kardeşler, yatırımlarına da aralıksız devam etti. 1997 yılında İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nde holdingin lokomotiflerinden Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. kuruldu Bundan sadece 1 yıl sonra, sektörde faaliyetini sürdüren tüm şirketlerin Tosyalı Holding çatısı altında birleşmesi gerçekleştirildi.

Büyük bir hızla genişlemeye devam eden Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş. bünyesinde  sanayi borusu ve kutu profil üretimine başlayan aile, aynı zamanda insanına, bölgesine ve bulunduğu çevreye karşı sorumluluklarını hiçbir zaman unutmadı. Holdingin ilk sosyal sorumluluk projesi Hacı Şerif TOSYALI Sağlık Merkezi, inşaatı tamamlandıktan sonra baştan sona donatılıp, Sağlık Bakanlığı’na hibe edildi. 1999 yılında ise Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat TOSYALI, sağlık ve eğitime verdiği katkılardan dolayı dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman DEMİREL tarafından “Onur Belgesi” ile taltif edildi.

 

800 milyon dolar ihracat

Tosçelik Galvanizli Boru Üretim Tesisi yatırımı, 2002 yılında bütün hızıyla başladı. Yaklaşık 2 yıl süren yatırımın ardından 2004 yılında ilk galvanizli boru sevk edilirken, grup 2005'te doğalgaz borusu ve düşük karbonlu çelik granül (Bilye) üretimine karar verdi.

2006’da temelleri atılan Tosçelik Granül Sanayi A.Ş.’de üretime başlama sevinci yaşanırken, Marmara Bölgesi müşterilerine ve bayilere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla İstanbul Dilovası Çelik Servis Merkezi yatırımı da start aldı. Bütün bu gelişmelerle birlikte 800 Milyon dolar ihracatla Tosyalı Holding Türkiye’de 90’ıncı sırada yer almayı da başardı.

Tosçelik Granül Sanayi A.Ş. ise 2007 yılında ilk ihracatını Finlandiya’ya yaptı. Yapımı tamamlanan Tosçelik Doğalgaz Tesisat Borusu Üretim Tesisi faaliyete geçerken, her yatırım  Tosyalı Ailesi’ni biraz daha güçlendiriyordu.

.

Yatırımlar hız kesmedi

Tosyalı Ailesi sektördeki yerini daha da sağlamlaştırmak için yeni yatırımlara yöneldi. Bunlardan Osmaniye Spiral Kaynaklı Çelik Boru Üretimi Tesisleri ve Tosçelik Osmaniye Yassı – Yapısal Çelik Üretim Tesisleri, Nisan 2008 yılında inşa edilmeye başladı. Bu arada yatırımı tamamlanan İstanbul Dilovası Çelik Servis Merkezi üretime girerek, Marmara Bölgesi’nde hizmet vermeye başladı.

Sanayide gücünü her geçen gün artıran Tosçelik markasıyla, Nisan 2009’da Osmaniye Tesisleri bünyesinde Spiral Kaynaklı Çelik Boru Tesisleri’nde üretim başladı. Ayrıca Ağustos 2009’da Tosçelik Osmaniye Yassı ve Yapısal Çelik Üretim Tesisleri’nde, sıvı çelik ve kütük üretimi de gerçekleştirildi. Aynı yılın Kasım ayında ise Tosçelik Osmaniye Yassı ve Yapısal Çelik Üretim Tesisleri’nde sıcak sac haddehanesi devreye alındı ve ilk sıcak rulo sac üretimine başlandı.

2010 yılında ise Türk özel sektörünün ilk yassı çelik üretim tesisi olan Tosçelik Yassı Çelik Üretim Tesisleri, dönemin başbakanı Sn. R. Tayyip ERDOĞAN tarafından büyük bir tören ve coşkuyla açıldı.

Yılın Yatırımcısı Fuat Tosyalı

2010 yılında Dünya Gazetesi Ekonominin Şeref Kürsüsü’nde Fuat TOSYALI "Yılın Yatırımcısı" seçildi; aynı tarihte Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi. A.Ş. kurumlar vergisinde Hatay şampiyonu olmayı başardı. Tosçelik ve Tosyalı Demir Çelik ise SGK tarafından en fazla prim ödeyen firmalar arasında ödüllendirildi. Tüm bu gurur verici başarıların yanı sıra, Gebze Sanayici İşadamları Derneği tarafından Tosyalı Holding “Türkiye'de Yılın En Başarılı İktisadi Kuruluşu” olarak ödüllendirildi.

Hızla yükselen Tosyalı Holding’in kararlı ve güçlü duruşunun kanıtı ise İSO sıralaması oldu. İSO 2017 ilk 500 şirket sıralamasında Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi A.Ş., sektörünün lideri olarak, 22’inci sırada yer alırken, Tosyalı Demir Çelik San. A.Ş. de 248’inci  sırada yer aldı. Böylece iki Tosyalı şirketi ISO 500 listesinde önemli sıralarda yer almaya devam etti. Ayrıca Ekonomist Dergisi tarafından düzenlenen “Anadolu 500” sıralamasında da Tosçelik Profil ve Sac Endüstrisi. A.Ş., 2013 yılı rakamlarına göre 1. Sıraya yükselerek zirvede yer aldı.

2011 yılında, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Ekovitrin tarafından “Yılın Sanayicisi” seçildi ve ödülle onurlandırıldı.

Dakikada 5 bin metre boru

Sanayi geliştirme ve yatırım hamlesine devam eden Tosyalı Holding, Avrupa’nın en büyük kapalı alanına sahip boru üretim tesisleri yatırımıyla Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyetlerine devam ediyor. Tesiste dakikada 5000 metre boru üretimi yapılıyor. Grup, sanayi sektörünün tüm ihtiyaçlarına cevap verecek kalite ve evsafta, boru ve profil üretimi yapıyor olmanın gururunu yaşıyor.

Tosyalı Holding sektördeki gücünü sağlamlaştırmak ve ürün gamını genişletmek adına yatırım zincirine eklediği kangal ve çubuk haddehanesi tesislerinin temellerini 2012 yılında attı. Yüksek katma değerli kangal ve inşaat demiri üretimi yapan tesis, rekor hızla tamamlandı ve 2014 yılının Temmuz ayında üretime başladı. Tesis Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilmiş en yüksek kalite ve çapta üretim yapabilecek ileri teknolojiye sahip olarak diğer yatırımlardan ayrışıyor.

Grup, yeni yatırımlara hazırlanıyor

2012 yılından itibaren 2 yıl fizibilite çalışmaları süren Tosyalı-Toyo Çelik A.Ş. Yüksek Teknolojik Çelik Üretim tesisi temelleri, 3 Ocak 2015 tarihinde Başbakan Sn. Ahmet DAVUTOĞLU’nun katıldığı bir törenle atıldı. 250 bin metrekarelik alana kurulacak tesiste üretime 24 ay içerisinde başlanması planlanıyor. Tesiste; elektronik, otomotiv, beyaz eşya, yapı sektörü ve ambalaj sanayilerine yönelik yüksek teknolojide sac üretilecek.

Osmaniye’yi denizle buluşturmayı amaçlayan Tosyalı Erzin Limanı için de geri sayım başladı. Yıllık 10 milyon ton kapasiteli liman, Orta Doğu’nun en büyük limanı olarak hizmet verecek.

Dünyada enerji açığının hızla büyüdüğü ve Türkiye’de kullanılan elektriğin yüzde 80’inin ithal edildiği bir dönemde, Tosyalı Holding bu konuda da önemli bir adım attı ve dev bir enerji yatırımı kararı aldı. İskenderun Körfezi’nde konumlanacak enerji tesisi, ileri teknoloji ve çevreye duyarlılığı ile bu konudaki ilkler arasında yer alacak. ÇED, lisans ve ruhsat işlemleri tamamlanan enerji tesisinin en kısa sürede yapımına başlanması hedefleniyor.

Türkiye’de üretilmeyen ve yurtdışından ithal edilen profil üretimi, ileri teknoloji ürünü demir çelik fabrikası ÇED çalışmalarına da başlandı. Yıllık 2,5 milyon ton kapasiteli entegre çelik üretim tesisi, İskenderun Körfezi’nde kurulacak; tesis teknolojisi ve çevre duyarlılığı ile yine ilkler arasında yer alacak.

Tosyalı Holding olarak sanayiciliği sadece üretim – istihdam – ihracat ve vergiden ibaret görmüyoruz Türk Demir Çelik sanayinde üretim hacmimiz yaptığımız yeni yatırımlar ile ülke ve bölgemize sağladığımız direk ve dolaylı ekonomik katkılarımız yanında , çevreye ve  topluma duyarlılığımızın göstergesi olarak ,eğitim , sağlık , spor  , sosyal ve kültürel konulardaki projelere de önem vermekteyiz . Bu yöndeki çalışmaları Kurum sorumluluğumuzun en güçlü değerlerimizden biri olarak görmekteyiz.

Başlıca Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerimiz;

-Hacı Şerif TOSYALI Sağlık Ocağı (İskenderun)

-TOSÇELİK Fen Lisesi (İskenderun)

-Hacı Pervin TOSYALI Sevgi Evleri (İskenderun)

-TOSYALI Azganlık Camii (İskenderun)

-KIZILAY Evi Kan Merkezi (İskenderun)

-TOSYALI Camii (Belen)

-TOSÇELİK Sosyal Bilimler Lisesi (Osmaniye)

-TOSYALI Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi (Osmaniye)

-TOSYALI Çok Amaçlı Spor Salonu (Osmaniye)

-KIZILAY Evi Kan Merkezi (Osmaniye)

-M.Fatih TOSYALI Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Öğrenci Yurdu (Reyhanlı)

-E.Ayhan TOSYALI Kız Öğrenci Yurdu ve Kapalı Spor Salonu (Reyhanlı)

-Hatay Medeniyetler Korosu Sponsorluğu

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat TOSYALI, Hatay’a yaptığı bağış ve yardımlardan dolayı, 2007 yılında TBMM tarafından “Üstün Hizmet Madalyası” ile onurlandırıldı.

Tosyalı; tüm bu yatırımların ve sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra değişen ve gelişen teknolojiyi de yakından takip etmeye, Ar-Ge çalışmalarına önemli bir bütçe ayırmaya da devam ediyor. Şirket aynı zamanda Tübitak’ın TEYDEP projelerinde ürün geliştirme süreçlerine de katkıda bulunuyor.

Büyük yatırımlar ve projelerle 2014 yılını kapatan Tosyalı, 2015’e ise Japonya’nın dev firmalarından Toyo-Kohan ile “merhaba” dedi. Japon çelik devi ile işbirliği anlaşması imzalayan Tosyalı, 3 kıtada biri yatırım sürecinde olmak üzere 18 tesise sahip olup yatırımlarına ve ilerlemesine devam ediyor.