Osmaniye Yassı Yapısal Çelik Üretim Tesisleri

Tosyalı Holding 1 milyar dolar tutarındaki yatırımı ile Osmaniye'de entegre demir çelik kompleksi kurulumunu 2009 yılı sonunda tamamlamıştır. Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'ndeki kompleks; sıvı çelik üretiminin yapıldığı çelikhane, uzun ürünün girdi malzemesinin üretildiği kütük üretim tesisi, yassı ürünün girdi malzemesinin üretildiği slab üretim tesisi, sıcak yassı ürünün üretildiği sıcak sac haddehanesi, oksijen üretim tesisi, tozsuzlaştırma ünitesi, su arıtma tesislerinden oluşmaktadır.

Tesisin mukavelesi Ocak 2008 tarihinde yapılmış ve ilk saha faaliyetleri Nisan 2008 başında başlamıştır. ilk ara üretimi 14 Temmuz 2009'da çelikhane ve kütük üretim tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Sıcak sac haddehanesi ve slab döküm tesislerinin deneme üretimlerine başlamasıyla tüm tesisler Kasım 2009 sonu itibariyle devreye alınmış ve tesisimizin açılışı 30000'e yakın davetlinin katıldığı törenle 6 Şubat 2010 tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştır.

Halen yurtdışından ithal edilen yassı çeliğin Türkiye'de üretilmesine olanak sağlayan bu yatırım, Türkiye'nin cari açığına pozitif yönde 1 milyar dolar katkıda bulunmaktadır. Kuruluşunun ilk yıllarında çok başarılı bir çalışmayla yıllık 1,5 milyon ton üretim seviyelerine ulaşan tesisimiz 2012 yılında yıllık 2 milyon ton üretim yapmayı hedeflemektedir. 2010 yılında gerçekleşen üretim rakamıyla Tosçelik çelik üretiminde Türkiye'deki ilk 5 tesis arasında yer almaktadır.

Tesis çevreci özellikleri ile de dikkat çekmektedir. 20 milyon euro'ya mal olan tozsuzlaştırma tesisi ile çevreye yayılacak toz ve gaz absorbe edilmektedir. Bu tesiste Avrupa Birliği standartlarının yarısı oranında toz salımı gerçekleştirilmektedir.

Bu yatırım Türkiye Cumhuriyeti'nin özel sektörü tarafından sıfırdan yapılan ilk yassı çelik üretim tesisi olma özelliğini taşımaktadır.

Osmaniye yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte Tosyalı Grubu hammaddeden son ürün olan boru profil üretimine kadar tüm ürünleri aynı çatı altında üretebilen Türkiye'deki ilk, dünyadaki sayılı tesislerden biri olmuştur.

2012 senesi itibariyle üretim matrisinde sanayi borusu, su ve gaz boruları, API standartlarına uygun doğalgaz ve hat boruları, API standartlarına uygun petrol sondaj muhafaza boruları ve kare, dikdörtgen, özel kesitli profilleri bulundurmaktadır.